Kategorie:
PRAWO CYWILNE | PRAWO PRACY

PRAWO W DOBIE KRYZYSU – CZĘŚĆ 2 – Tarcza Antykryzysowa 2.0

Dnia 17 kwietnia 2020 Prezydent RP złożył podpis pod pakietem ustaw nazywanych potocznie Tarczą Antykryzysową 2.0., które weszły w życie w dniu 18 kwietnia 2020. Nowe przepisy niosą ze sobą zmiany w regulacjach, które mają pomóc polskiej gospodarce w czasie pandemii COVID-19. Poniżej prezentujemy najważniejsze zmiany dotyczące najważniejszych regulacji Tarczy Antykryzysowej, tj. zwolnienia ze składek ZUS, bezzwrotnych pożyczek oraz świadczeń postojowych.

1) Ulgi w płatności składek ZUS

Wchodzące w życie zmiany poszerzają krąg podmiotów uprawnionych do ubiegania się o zwolnienie ze składek ZUS w okresie od kwietnia do czerwca 2020 o następujące podmioty:

  • przedsiębiorców, którzy rozpoczęli działalność w okresie od 1 lutego do 31 marca 2020,
  • płatników składek zatrudniających od 10 do 49 osób – możliwość zwolnienia ze składek ZUS w 50% wysokości, jeżeli przedsiębiorcy byli zgłoszeni jako płatnik składek przed dniem 1 lutego 2020,
  • płatników składek będących spółdzielniami socjalnymi, bez względu na liczbę pracowników, jeżeli status płatnika został uzyskany przed dniem 1 lutego 2020.

UWAGA!

W związku z zamieszaniem wywołanym doniesieniami medialnymi, należy zdementować informacje dotyczące zniesienia progu dochodowego 300% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału ogłoszonego przez Prezesa GUS (15 681 zł) w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej – próg ten został zniesiony wyłącznie dla samozatrudnionych w zakresie ubiegania się o świadczenie postojowe, ale nie w stosunku do zwolnień ze składek ZUS.

Istotną zmianą w odniesieniu do pierwotnej wersji Tarczy Antykryzysowej jest możliwość wnioskowania o zwrot zapłaconych składek za marzec 2020, jeśli podmiot był uprawniony do zwolnienia z nich, a jednak je zapłacił.

Więcej o „wakacjach składkowych” pisaliśmy TUTAJ.

2) Bezzwrotne pożyczki

Co się zmieniło?

  • Tarcza Antykryzysowa 2.0 przewiduje rozszerzenie kręgu mikroprzedsiębiorców uprawnionych do uzyskania pożyczki o osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą,
  • do uzyskania umorzenia pożyczki nie będzie już wymagane utrzymanie zatrudnienia przez okres 3 miesięcy, a jedynie prowadzenie działalności gospodarczej przez okres 3 miesięcy od dnia udzielenia pożyczki,
  • przychód z tytułu umorzenia pożyczki nie stanowi przychodu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych.

UWAGA!

Do pożyczek udzielonych do dnia wejścia w życie zmian, stosuje się przepisy w nowym brzmieniu.

Pożyczka udzielana mikroprzedsiębiorcom oraz samozatrudnionym wynosi do 5000 zł.

W pierwotnej wersji Tarczy Antykryzysowej, zgodnie z art. 15zzd ust. 1 Ustawy z dnia 2 marca 2020 o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, o pożyczkę na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej mogli ubiegać się mikroprzedsiębiorcy rozumiani jako podmioty, które  w co najmniej 1 roku z 2 ostatnich lat obrotowych zatrudniali średniorocznie mniej niż 10 pracowników i osiągali roczny obrót netto ze sprzedaży nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro, lub sumy aktywów ich bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 2 milionów euro.

Zmiana polega na rozciągnięcie zakresu pojęcia „mikroprzedsiębiorca” o osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą.

Warunkiem uzyskania pożyczki jest prowadzenie działalności gospodarczą przed dniem 1 marca 2020. Uzyskanie jej nie jest uzależnione od spadku dochodów ani nie jest ograniczone progiem dochodowym jak w przypadku pozostałych z omówionych świadczeń.

Zaciągniecie pożyczki nie wyklucza możliwości skorzystania ze zwolnienia z ZUS czy zasiłku postojowego.

Oprocentowanie pożyczki jest stałe i wynosi w skali roku 0,05 stopy redyskonta weksli przyjmowanych przez Narodowy Bank Polski, a okres spłaty nie dłuższy niż 12 miesięcy, z karencją w spłacie kapitału wraz z odsetkami przez okres 3 miesięcy od dnia udzielenia pożyczki.

Nadal można ubiegać się o umorzenie pożyczki, zmianie ulega jedynie warunek, do uzyskania umorzenia wymagane jest obecnie prowadzenie działalności gospodarczej przez okres 3 miesięcy od dnia udzielenia pożyczki, bez względu na stan zatrudnienia.

3) Świadczenie postojowe

Zgodnie z art. 15zq ust. 3 Ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, świadczenie postojowe przysługuje, gdy doszło do przestoju w prowadzeniu działalności gospodarczej przez samozatrudnionych albo przez zleceniodawcę lub zamawiającego, z którymi została zawarta umowa cywilnoprawna.

Świadczenie postojowe będzie można uzyskać już nie jednorazowo, a do 3 razy – będzie mogło być wypłacone po raz kolejny, nie wcześniej niż w miesiącu następującym po miesiącu wypłaty wcześniej przyznanego świadczenia postojowego.

Warunkiem przyznania kolejnego świadczenia postojowego będzie oświadczenie przedsiębiorcy lub osoby wykonującej umowę cywilnoprawną, że sytuacja materialna wykazana we wcześniejszym wniosku nie uległa poprawie.

a) Samozatrudnieni

Co się zmieniło?

  • Tarcza Antykryzysowa 2.0 przewiduje zniesienie progu dochodowego 300% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału ogłoszonego przez Prezesa GUS (15 681 zł) w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej,
  • próg ten został również zniesiony dla osób, które zawiesiły działalność gospodarczą po 31 stycznia 2020,

Do uzyskania świadczenia postojowego przez osobę samozatrudnioną bez zmian pozostają następujące warunki:

  • prowadzenie działalności gospodarczej przed dniem 1 lutego 2020,

uzyskanie w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku o świadczenie postojowe przychodu co najmniej 15% niższego od przychodu uzyskanego w miesiącu poprzedzającym.

Ponadto bez zmian pozostaje możliwość uzyskania świadczenia przez osobę, która zawiesiła działalność gospodarczą po 31 stycznia 2020 r.

Świadczenie postojowe dla samozatrudnionych wynosi 80% minimalnego wynagrodzenia (2080 zł). W przypadku osób wykonujących działalność gospodarczą, rozliczających się w formie karty podatkowej50% kwoty minimalnego wynagrodzenia (1300 zł).

b) Osoby zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych

Co się zmieniło?

  • Tarcza Antykryzysowa 2.0 przewiduje rozszerzenie kręgu uprawnionych do uzyskania świadczenia postojowego o osoby realizujące umowy cywilnoprawne zawarte przed 1 kwietnia 2020 (wcześniej – 1 lutego 2020) – przesunięcie terminu NIE dotyczy samozatrudnionych,

Nadal dla osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych do uzyskania świadczenia obowiązuje limit przychodu, tj. w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku przychodu nie wyższego niż 300% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału ogłoszonego przez Prezesa GUS (15 681 zł).

Świadczenie postojowe dla osób zatrudnionych na umowie cywilnoprawnej wynosi 80% minimalnego wynagrodzenia (2080 zł). W przypadku osób, których przychód z umów cywilnoprawnych nie przekroczył w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku 50% minimalnego wynagrodzenia (1300 zł), wysokość świadczenia równa się sumie wynagrodzeń z tytułu wykonywania tych umów.

Drukuj




© 2018 Kancelaria Lassota sp. j. Projekt graficzny: Łukasz Podolak  Wdrożenie: WP-Expert
Call Now ButtonZadzwoń 12 421 78 80